Az olajos hajkezelés hajszépítő eljárás, amelyet a lehető leggyakrabban javasolt alkalmazni. Az olajos hajkezelést alapvetően hetente egyszer kell alkalmazni, hacsak a haj nem túlzottan sérült. Ebben az esetben minden másnap kell igénybe venni.
Röviden és tömören az olajos hajkezelés hasonlít az arcmaszkhoz. Az egyetlen két különbség azonban az, hogy először is a hajolaj állaga különbözik a hajmaszk állagától, másrészt a hajolaj a fejbőrre is alkalmazható, nem csak a hajon.
Az olajos hajkezelés az egyetlen szépítő eljárás, amely mélyen táplálja a hajat. Az olaj molekulái behatolnak a hajba és a hajhagymákba, amelyek regenerálnak, tápláló anyagokat szállítanak és ugyanakkor védenek minden lehetséges toxintól. Ezenkívül a természetes olajok egyfajta védőréteget hoznak létre a haj körül, amely a környezetből származó toxinok behatolását próbálja meggátolni. Ennek eredményeképpen a haj öregedési folyamata hatékonyan lelassul.
HOGYAN KELL ELVÉGEZNI AZ OLAJOS HAJKEZELÉST – MÓDSZEREK
Az olajos hajkezelés néhány módon hajtható végre. Ugyanakkor szem előtt kell tartani, hogy minden módszer másképp befolyásolja a hajat (az intenzitástól függ). Más szóval, a hajhagymák mély regenerálásával a haj intenzív átépítesik esik át vagy csak finoman táplált lesz és védelmezett.
OLAJOS HAJKEZELÉSTÍPUSAI
Az alábbiakban bemutatott osztályozás leírja az olajos kezelések módszereit. A legintenzívebb kezelésektől kezdődik, majd rátér a a hajszépítés finom kezelésére.
1. ÉJSZAKAI OLAJOS KEZELÉS – a hajoalajt száraz vagy nedves hajra és (vagy inkább) a fejbőrre kell felvinni. Az olajnak egész éjjel, vagy legalább egy órára a hajon kell ülnie a hajra, hogy lehetővé tegye a molekulák számára, hogy ‘befészkelődjenekt’ a hajhagymákva és a rétegeken.
2. SAMPONOZÁS ELŐTTI OLAJOS KEZELÉS – ezzel a módszerrel kb. Negyed óráig vagy fél óráig tartjuk a hajon ( és fejbőrön), majd egy kímélő samponnal kimossuk. Valóban, az olaj hatása lerövidül, de a termék nemcsak a hajat, hanem az izzókat is táplálja. Annak érdekében, hogy megkönnyítse az olaj hatékonyságát javasolt egy tussoló sapkát vagy meleg törölközőt tenni a fejre. Gyakran figyelmen kívül hagyják, de a természetes olajoknak kedvez a hőség. A magas hőmérséklet fokozza az olaj hatását.
3. BALZSAM & OLAJOS HAJKEZELÉS – ez az olajos kezelés arról szól, hogy néhány csepp olajat összekeverünk egy kis balzsammal vagy kondicionálóval. Ezt a keveréket kell felvinni a hajra. Ezenkívül fontos, hogy ezt a keveréjket ne vigyük közvetlenül a hajra; a balzsamok leterhelhetik a hajat. Összefoglalva, a hajolajok intenzívebbé teszik a kozmetikumok hatását a hajon.
4. SAMPONOZÁS UTÁNI OLAJOS HAJKEZELÉS – ez a legjobb olaos hajkezelés, hiszen a legjobb táplálást biztosítja a hajszálak számára. Eza módszer arról szól, hogy az olajt a haj közepétő lefelé terjesszük el. A kezelés során a hajszálak nedvesek vagy szárazak is lehetnek. A hajolajok hatását összehasonlíthatjuk egy kondicionálól vagy szérum hatásával, amit sérült hajvégre terveztek.
5. HAJPERMET & OLAJOS HAJKEZELÉS – ez egy olyan módszer, amely arról szól, hogy egy kis mennyiségű olajat összekeverünk (általában kb. 5 ml, tehát egy teáskanál) egy kis vízzel, hidrolizált keratinos, hialuronsavval, növényi infúzióval és aloe verával… vagy bármely más olyan összetevővel, amely egy adott pillanatban kéznél van, és amelynek hatása a haj számára előnyös. Ilyen lehet például a máz, citromlé és tej. Az ilyen folyékony keveréket egy adagolóval rendelkező üvegbe kell önteni, amivel rápermetezhető a hajra.
OLAJOS HAJKEZELÉS MÓDSZEREI – MELYIK A LEGJOBB?
Ebben az esetben nem létezik határozott válasz. Egyes hajtípusok megelégszenek az éjszakai kezeléssel,míg mások inkább egy órás kezelést igényelnek. Vannak hajszálak, amelyek akkor nyerik el egészséges ragyogásukat, amikor az olaj nedves állapotuka kerül fel, viszont olyan is van, amely szárazon produkál jobb eredményeket. Összességében az a legjobb, ha az összes fenti módszert kipróbáljuk és megfigyeljük, hogyan viselkednek hajszálaink, majd kiválasztjuk a legjobb módszert. Azonban fontos, hogy ne hagyjuk abba az olaj használatát. Ez határozottan a legjobb módszere annak, hogy a haj egészséges és regenerált legyen.
AZ UTOLSÓ FONTOS KÉRDÉS – HAJPOROZITÁS
Ezzel a kifejezéssel is meg kell ismerkedni, ha komoyabban kívánunk a hajápolással foglalkozni. Röviden, a haj porozitása meghatározza, hogy mennyire sérült a haj.
A haj porozitását egyszerűen azzal lehet meghatározni, hogy megfigyeljük milyen fokban emelkednek meg a hajkutikulák a haj rétegéről.
Minél nagyobb a távolság, annál sérültebb a haj. Mikroszkóp alatti megfigyelés esetében a megemelkedett hajkutikuláktól a haj úgy néz ki, mintha meg lenne tépve.
A ‘haj porozitása’ kifejezés általában akkor jelenik meg, amikor az olaj hajkezelésről beszélünk. Ez azért van, mert az olajnak alkamazkodnia kell a haj porozitásának szintjéhez. Ugyanis, nem minden olaj felel meg minden hajtípusnak.
Miért?
A természetes olajok különböző molekulákkal rendelkeznek (és különböző méretűekkel). Minél nagyobb az olajban lévő molekulák, annál jobban felel meg a nagyon károsodott haj számára. Bár ez képlékeny, szerencsére a haj porozitásnak csak három kategóriája van. A károsodás mértékének megfelelően a következő hajszálakat különböztethetjük meg:
- Alacsony porozitás – a hajkutikulák érintik a haj tengelyét. Ezek sűrű és nehéz hajszálak. Nem törékenyek, de kihullhatnak, ha túl zsírosak lesznek.
- Közepes porozitás – a hajkutikulák kissé felemelkednek a haj tengelyétől. Az ilyen hajszálak védelmet, táplálást és regenerálást igényelnek. Kócosak lesznek, illetve fakók és nehezen kezelhetőek.
- Magas porozitás – sérült haj megemelkedett kutikulákkal. Száraz, matt, törékeny és intenzíven hullik. Volumene is alacsony.
Jó hír az, hogy a haj porozitását egy szakértő diagnosztizálhatja. Azonban a szálak alapos megfigyelése elegendő ahhoz, hogy meg lehessen határozni a porozitás típusát. A haj porozitás fent említett tulajdonságai határozottan lehetővé teszik a nők számára, hogy meghatározzák hajuk porozitásának szintjét.
A természetes olajnak meg kell egyeznie azzal a mértékkel, amellyel a hajszálak felemelkednek a haj felületéről. Éppen ezért a természetes olajokat úgy kell kiválasztani, hogy figyelembe vesszük a porozitás szintjét.
ALACSONY POROZITÁS – leghasznosabbak a kozmetikai vajak és sűrű hajolajok, mint például: kókuszolaj, monoiolaj, babassu, shea vaj, kakaóvaj.
KÖZEPES POROZITÁS – leghasznosabbak a következő olajok: mandulaolaj, avokádóolaj, arganolaj, makadámolaj.
MAGAS POROZITÁS – leghasznosabb a következő olajok: szőlőmagolaj, napraforgóolaj, búzaolaj, lenmagolaj, tökmagolaj, fekete köménymagolaj, kukoricaolaj.
Sok szerencsét az olajos hajkezeléssel!